31.3.2011 - Sista mars

Hoppade som sagt på bussen till Oslo vid gryningen imorse och satt där i möte hela dagen. Det var kul, inspirerande och trevligt som vanligt! Men fy fasiken, vilken hektisk vår vi kommer att få. Vi har en massa fina kampanjer på kommande, så ni får hålla ögonen öppna ;)






30.3.2011 - Inflyttningsklart

Nu är det klart målat (förutom fyra lister) så från och med imorgon kan vi börja flytta in!
Tror ändå att det får vänta till fredag, för imorgon åker jag in till Oslo på VM-möte igen. Kommer hem till kvällen, men då blir det att åka raka vägen till handbollsträningarna. Förstår ni nu varför jag börjar känna stressen smyga på? Inte en ledig minut har jag känns det som!
Aaja, får väl söka mig i säng nu då, så inte väckningen 5.45 imorgon känns helt hopplös :)




30.3.2011 - Optimist, javisst

Stressboll numero uno här hej!
Har precis kommit hem från jobbet. Det blev 1½h övertid (just det som det inte skulle bli den här veckan!) och jag blev ändå inte helt klar med allt jag hade planerat idag! Aaarggghh... Är kanske lite väl optimistisk när jag alltid lägger in för mycket to-do´s på schemat..:)
Nu skall jag i alla fall rusa vidare till hallen på match, sedan måla det sista i sovrummet.

Later!




30.3.2011 - Det är mycket nu

Damn it. Jag skulle behöva minst tio timmar till i dygnet den här veckan. Någon som kan fixa?




29.3.2011 - Mission: sovrum



Såja. Ett varv med grundmålning målat, ett varv med basfärg kvar. Men det tar vi imorgon, för fy sjutton vilken tid det tar!
Men fint blir det. Kolla bara vilken skillnad!


Före


Efter





29.3.2011 - Hej å hå

Har inte fått ett dyft gjort på jobbbet idag. Inte ett dyft. Däremot har jag suttit i ett givande och peppande möte hela dagen. Först från morgonen tillsammans med butikschefen och assisterande butikschefen, och resten av dagen med regionschefen och regionsvisualisten! Och de verkade nöjda med våra resultat och hur butiken såg ut, så jag kan inte klaga på det. Men själv tycker jag där finns så ofantligt mycket att jobba på just nu, så jag blir riktigt stressad!
Men från en stresspunkt till en annan. Nu sticker vi iväg till nya lägenheten och målar sovrum.



28.3.2011 - Tamtadadamdadam!



Nu har vi nyckeln till vårt nya hem! Imorgon skall vi åka dit och måla lite i sovrummet och efter det kan vi börja börja roada some stuff.




28.3.2011 - den där måndagssegheten

Aaahhh, så seg så seg. Länge sedan jag var så här seg en måndageftermiddag. Borde ju vara utvilad efter helgen skulle man tycka, men nix.
Skall i falla fall försöka lura bort tröttheten genom ett pass på gymmet nu. För senare ikväll skall vi hämta nycklarna till vårt nya hem!





 


28.3.2011 - Godmorgon på er!

Måndag igen. Och sommartid visar klockan också. Härligt!
Kommer att bli en hetisk vecka nu, med flytt och allt. Så jag får se till att inte stanna så mycket övertid på jobbet om vi skall hinna med allting.

Ha en fin dag, så hörs vi senare!





27.3.2011 - Räddad

Nu känns det bättre! Medan jag tog mig en välbehövlig kaffepaus från datorn och flyttkartonger tillsammans med Elin och två andra tjejer (en norsk och en svensk) var Linn och möblerade om på papper-bloggen. Hon gjorde det enkelt och stilrent, precis som jag ville ha det. Så jag tog mig friheten att göra den här bloggen exakt likadan.
Tack snälla Linn!







27.3.2011 - Nerverna nerverna

Har suttit och kämpat med bloggdesignen halva natten och halva morgonen, och jag håller seriöst på att bli tokig. Nu får det vara nog. Jag borde anställa nån som gör sånt här åt mig, det skulle spara mig många fula ord och troligtvis också vara gott för mitt välbefinnande.
Men strunt i det nu. Hur var er lördag?




26.3.2011 - Frågor och svar

Upplever du att prisnivån i Norge har ökat era utgifter?

- Antagligen har våra utgifter ökat lite grann, men eftersom vi har högre inkomster så märker vi inte av det. Vi lever nog ganska långt på samma vis som hemma i Finland.


Berätta om skillnaden mellan norska och finska kunder vid Lindex. Och även skillnaden mellan norska o finska arbetsklimatet.

- Här i Norge är kunderna på Lindex mycket öppnare. De frågar och frågar och frågar! Vilket är bra. Då är det ju enklare för oss att hjälpa kunden hitta vad den är ute efter. Annars har jag inte lagt märke till några större skillnader, varken bland kunderna eller arbetsklimatet. Arbetsklimatet för mig är ju ganska långt detsamma som i Finland eftersom jag fortfarande jobbar kvar inom samma företag.


Vilket land trivs du bättre i att bo? Norge vs. Finland

- Då måste jag nog säga Finland än så länge.


Hur träffades du och din pojkvän?

- Vi träffades ute på krogen genom gemensamma bekanta. Började ha lite kontakt därefter och gick sedan ut på date!


Vad gör han i Norge? (jobb?)

- För tillfället jobbar han på ett lager, men letar efter något nytt och mer passande jobb hela tiden. Utöver det så spelar han fotboll i ett div.2-lag.


Om du skulle få ändra på något i din tillvaro, vad skulle det vara?

- Jag skulle packa ihop min familj och mina vänner och ta dem till Elverum.


Kan du ge tips på några snygga party outfits från Lindex?

- Just nu har vi faktiskt väääldigt lite partykläder i butik tycker jag, för nu tänker jag vår/sommarparty. Det är än så länge mest söta och romantiska vardagstoppar, snygga chinos och sailorinspirerat som droppat in i butik. Så jag avvaktar med den här frågan tills vidare och lägger upp ett litet partykollage senare mot våren när vi fått in lite mer. Ok!?


Hur länge kommer ni att stanna i norge?

- Det har jag ingen aning om, men minimum ett år eftersom vi nu har hyreskontrakt på bostaden underskrivet för ett år framåt.


Var trivs du bäst att bo?

- Jag har trivts väldigt bra på alla ställen jag bott. Karis var ett superställe att växa upp på och passade perfekt för den tidsperiod i mitt liv som jag bodde där. Vasa igen var den perfekta studiestaden och ett superbra ställe att knyta nya vänskapsband som jag kommer att ha med mig resten av livet. Däremot tror jag ännu inte att jag funnit staden där jag vill bo i framtiden.

Vilka färger är in den här våren? Eller överlag klädesplagg - vad är ett måste i garderoben nu?

- Färg, färg, färg! Speciellt starka toner av orange är ju hett i vår. Blusar med romantiska inslag, långklänningar och långkjol tror jag är vårens it-plagg.


Hur trivs ni i Norge och hur länge har ni planer på att stanna där? Har du möjlighet att klättra på karriärstegen där?

- Vi trivs helt okej. Bara mannen får ett jobb han trivs med blir det nog ännu bättre. Hur länge vi kommer att stanna här har jag ingen aning om, men jag tror definitivt att jag har större möjligheter att klättra på karriärstegen här än vad jag har i Finland.


Hinner du alls vara ledig i sommar? Vad har du för planer för din ledighet?

- Jag har tre veckor sommarsemester att ta ut och då kommer jag att vara hemma i Finland. Eventuellt blir det en liten båtresa med familjen till Åland och kanske Stockholm, men annars blir det nog bara att njuta av den finska sommaren ute i skären och uppe i Vasa.


För det första, får du fast ditt hår i en knut? (Det är helt supersnyggt och du passar så bra!) Och för det andra någonting helt annat, när vill du ha barn (eller vill du kanske ens ha barn)? Och vill du vara gift innan du får barn eller spelar det inte någon roll?



- Jepp, jag får fast mitt hår i en pikuliten tunn rottsvans med hjälp av några spännen :) Och tack för det, det gläder mig att höra!
Jodå, jag vill ha barn. Men känner inte att just nu är den ultimata tidpunkten för det. Gift behöver jag inte vara innan jag får barn heller. Just nu känner jag faktiskt inget större behov av att gifta mig överhuvudtaget :) Så jag tror att barnen kommer att komma först!


Vad saknar du mest i Finland utöver familj och vänner?

- Finlandsvenskan!


Vilka är de största kulturskillnaderna mellan norrmän och finländare?

- Ojojoj, svårt… Norrmännen är öppnare och gladare, men samtidigt ganska enkla tycker jag. Men några stora kulturskillnader kan jag inte komma på!


Vill du ha barn? Isf om hur många år?

- Jo, som jag svarade tidigare så vill jag ha barn. Men inte just nu. Kanske om 2-3 år eller så?


Har du fått många nya vänner i Norge? har de varit lätt att lära känna nytt folk?

- Kan inte påstå att jag fått så många vänner här. Har ett par norska tjejer som jag träffar över en kaffe ibland, men annars är det mest ytliga bekantskaper genom handbollen och jobbet.


Vem fan är du?

- Linda heter jag. Vem fan är du?




26.3.2011 - Balkongtvång

Jag skall banne mig sitta på vår balkong en gång innan vi flyttar ut ur den här lägenheten tänkte jag idag. Så jag drog på mig långkalsonger och dunväst, tog en tidning under armen och tillredde en kopp varm o´boy innan jag gick ut och satte mig med benen inlindad i en varm filt. Där satt jag sedan i nästan 90 minuter och lockade fram fräknar i ansiktet medan jag grät en skvätt över att vi inte kommer att ha någon balkong i vårt nästa hem.


Konstaterade att det här balkongbordet nog aldrig blivit avtorkat, och att jag inte heller tänker göra det.






26.3.2011 - Hej där

Hoppade i bilen vid halv åtta imorse och körde iväg mannen till tåget i Hamar. Han stack iväg på "träningsläger" med laget över helgen.
Själv har jag tänkt knyta löptossorna om en stund för en löptur utomhus, det är kanonväder idag. Först skall jag bara sluka morgongröten som står och ryker framför mig! 




Medans jag äter sitter jag och doftar på blommorna som mannen hämtade hem igår.





25.3.2011 - Skärp er

Hey... Vad är det här? Sex ynkliga frågor! Koooom igeeeen! Bättre kan ni. Det här är ju skrattretande.



24.3.2011 - Frågestund

Sitter här med papiljotter i håret och har inget vettigare för mig, så jag tycker vi kör en frågestund! Det var ju ett tag sen sist, inte sant?
Förhoppningsvis finns här några nya läsare som fortfarande är nyfikna på mig, eller helt enkelt vill lära känna mig lite bättre. So ask away!






24.3.2011 - Orkanvindar

Har just cyklat hem i värsta motvinden i mannaminne! Herregud alltså. Trodde bara såna här vindar existerade i Vasa. Fick sån mjölksyra i benen att jag inte vet hur jag skall ta mig igenom 1½-timmes handbollsträning om 45 minuter.


Det ser ju sannerligen vårigt och skönt ut...


Men såhär väderbiten ser man ut efter en cykelfärd!



24.3.2011 - Goodmorning

Nu pyser jag iväg till jobbet. Slutar redan klockan tre idag (om jag klarar av att hålla fast vid det) vilket är skönt. Har jobbat övertid hela veckan, så det blir skönt med lite längre ledigt ikväll istället!



Ha en fin dag! <3



23.3.2011 - Nytt i badrumsskåpet

Passade på att uppdatera produkterna i badrumsskåpet lite medan vi var hemma i Finland. Det blev dock inte dom gamla vanliga, utan nyheter som inte bott hemma hos mig förut.


Hårprodukter från Bed Head -spray och en 3 in 1 kräm.


Ansiktspeeling + mask från Agera Skincare.




23.3.2011 - Träningskväll

Skall snart söka iväg mig till gymmet för att springa lite innan handbollsträningen ikväll. Första träningspasset efter en paus på runt två veckor. Det har antagligen gjort gott med en paus, men tammefan vad gott det skall göra att få träna också!
Hur går det med er träning?


Bilden har absolut inget med inlägget att göra, ville bara få fram att våren fortfarande är på väg med stormsteg här i Elverum.




23.3.2011 - Inspiration

Godmorgon!

Börjar den här morgonen med att bläddra i Hjem & Interiör och låter mig inspireras av deras fina inredningstips. Jag blev plötsligt väldigt inspirerad till flytten när jag fick ett godkännande på att måla om lite där. Där ser ni, det lönar sig alltid att fråga!:)

Ville i alla fall bara önska er en trevlig dag!






22.3.2011 - Reder upp efter två veckors frånvaro

Har äntligen fått väskorna från de senaste veckorna uppackade och skall nu kila iväg till butiken för att handla något att fylla på kylen med. Där har det ekat tomt ända sedan i söndags och när man måste handla frukost i butiken innan jobbet vet man att det verkligen är krisläge. Jag hatar att ha tomt kylskåp, då om någonsin går man hungrig och vill ha nånting att äta hela tiden!


Dagens lunch -smarrig smörglare.



22.3.2011 - Lystring

Bloggen vi väntat på har öppnat. Här kan ni läsa om rock´n´roll livet hos en av Finlands mest lovande artister!



21.3.2011 - Kvällsläsningen




Har redan krypit ner under täcket och är redo för en lång nattsömn. Har en del att ta igen efter helgen... Först skall jag bara bookmarka några sidor i H&M katalogen. Härifrån trillar det nog in en beställning i dagarna vet ni! Så mycket fint fanns det. Och nu när snön smälter i racerfart är det ju inte mer än rätt att uppdatera vår-/sommargarderoben lite grann.




21.3.2011 - Undertecknat

Nu är det undertecknat och klart! Om ungefär en vecka får vi tillgång till vår nya lägenhet. Minns ni "fjällstugan" jag nämnde? Där skall vi i alla fall flytta in på 104 kvadratmeter. Nu låter ju hundrafyra kvadrat supermegastort, men det känns faktiskt inte så stort. Stugan är nämligen i två etage och den övre våningen är ett loft med väldigt lågt till tak. Nu snackar vi väääldigt lågt, till och med jag måste huka mig lite grann för att kunna gå där. Så den delen kommer kanske inte att användas så flitigt som man skulle önska. Men det skall bli spännande att se om vi kan göra nåt fint av det!
Då blir det att packa ner allt i lådor igen då. Orka!



20.3.2011 - Nu flyger vi

Sitter på flygfältet och gräver bland de sista godisarna i Makuunipåsen. Aaaah! Finskt godis. Finska bullor. Finsk husmanskost. Fan, vad allt är gott i Finland!:)
Snart skall vi kila bort till gate nr.13 och se om vi kan spotta Nathalié. Hon borde landa där om några minuter. Då har jag hunnit se alla mina fina bästisar här hemma! Känns tungt att leva så långt från dem och familjen ibland, men jag har ju i alla fall en av mina bästisar med mig i Elverum och det är jag väldigt glad över! Det är inte alla som har den turen då de flyttar utomlands.

Vi hörs i Norge!






20.3.2011 - Godmorgon!


Sitter på tåget mellan Vasa och Helsingfors i strålande fint väder, har redan varit på väg i snart två timmar. Är lite sliten faktiskt efter ännu en kort nattsömn, men vi vill få ut så mycket som möjligt av våra dagar här hemma så nu är vi på väg ner till huvudstaden för att hälsa på Janne och Krista (stay tuned, hon börjar snart blogga!) innan vi flyger tillbaka till Norge ikväll. Pappa kommer också in en sväng och hälsar på oss!



19.3.2011 - Glömde nåt

När vi nu ändå var inne på dagens köp. Den här jeansskjortan som jag strosade omkring idag var också ett av helgens H&M-köp. Har aldrig känt mig helt hemma i jeansskjorta, men den här gillade jag!


Försök fokusera på skjortan och inte på min cp-hand. Vet inte riktigt hur den hamnade så..?



19.3.2011 - H&M levererade

Fick in en heldag på stan och lyckades göra många ganska obetydliga, men ack så nödvändiga köp. Bästa rengöringskrämerna från Nivea inhandlades i dubbel uppgåva, ansiktsmask från nytt otestat märke och nya handtag till köksskåpen investerade jag i.
I klädväg var faktiskt H&M de enda som levererade. Köpte ett par nya toppar med tankarna i varmare gradbanor.






Ja, och så har jag ju nytt hår också! Vad tycker ni!?


 

19.3.2011 - Sushi och vin

Hade en trevlig afton hos Linn igår. Vi åt sushi från Saluhallen och drack vin från Nya Zeeland. Själv var jag lite slö med kameran, men Linn tog några fina bilder på den alldeles godkända sushin såg jag.






Idag blir det stadsrunda igen. Hann ju inte in i mer än en butik (och komma ut med mer än en påse) igår på grund av allt annat program, så idag skall jag klämma in några timmars shopping! Måste bara vänta på att resten av patrasket vaknar...




17.3.2011 - Uppsummering

Det har varit två långa och tunga dygn under min lilla bloggpaus här. Jag befinner mig nu i Vasa (härliga Vasa!) efter en 14-timmars arbetsdag, fyra timmar sömn, flygning till Helsingfors och därefter fem timmar i tåg. Gissa om jag är sliten.
Hann i alla fall catcha upp med svärisarna lite och hälsa på Linn och familjen idag innan kroppen och hjärnan sa stopp.
Imorgon blir det å andra sidan full rulle! Frissa på förmiddagen, shopping och ärenden på stan under dagen och sushikväll med flickorna på kvällen. Vad jag skall göra i frissan har jag ännu ingen aning om. Jag är öppen för allt! Kan bli spännande vad Soffi och jag hittar på!
Så. Nu vet ni lite vad som hänt de senaste dagarna. Vi tar nya tag imorgon.


Om jag såg så här sliten ut på flygfältet klockan 5.30 imorse så kan ni ju bara tänka er hur jag ser ut just nu!



15.3.2011 - Ett stycke gårdagens



Ligger på hotellrummet och äter choklad medan jag väntar på att Paradise Hotel skall börja. Haha, norrmännen är om möjligt ännu trögare än svenskarna i det programmet!:) Skulle inte ens vilja se finnarna i ett sånt program...
Aja. Sista projektdagen imorgon. Blir en del att stå i! Här snackar vi petjobb alltså. Men sedan bär det av till Finland, wiiiieee!



14.3.2011 - Bye bye

Då drar jag iväg på projekt igen!





13.3.2011 - Klick!

Det blev denna som fick åka ner i shoppingbagen. Nu får vi hoppas på en torr och snöfri vår så jag kan använda mina två senaste nyförvärv utan risk att förstöra dem!
(Mamma & pappa, denna kommer att landa hos er om några dagar)






13.3.2011 - Dags att packa om

Jag har inte ens hunnit packa upp förra veckans packning och det är redan dags att packa om för nästa vecka. Nu snackar vi inte ens bara en, utan två packningar. Först för de tre sista projektdagarna i Dröbak och därefter för en långhelg i Vasa. Jepp, bokade en resa i fredags! Skall bli superkul att åka hem en sväng och träffa mina saknade vänner.
Hah, lustigt. Har nu tre ställen jag kallar hem. Karis är förstås alltid hemma-hemma, men Vasa har också kommit att bli ett hem för mig de senaste sex åren. Och nu då Elverum. There´s no place like home, som man säger. Tur att jag har många :)




13.3.2011 - En till läsarfråga

Ida:
Hej jag undrar ifall du sku vila skriva hur en vanlig dag på jobbet sir ut för dig,vad allt du gör,planerar där osv.?

Hej Ida!
Att beskriva endast en dag i mitt jobb är ganska svårt, så jag ger en lite utförligare beskrivning för att det skall vara lättare att se helheten.
Ungefär var tionde vecka sätter jag mig ner tillsammans med butikschefen och pusslar ihop en plan på vad jag skall göra i butiken de närmaste 13 veckorna. En trettonveckors-plan kallar vi detta. Då kollar vi igenom alla kommande kampanjer och happenings för att kunna få våra omhäng att passa in så bra som möjligt. Denna plan fick vi färdiggjord av landsvisualisten i Finland, men här i Norge fungerar det lite annorlunda.
En vanlig vardag består egentligen oftast av omhäng på någon avdelning. Då flyttar jag om och bygger upp nya färgteman på den avdelningen för att få variation i sortimentet och nya varor inplacerade.
En dag varannan vecka gör jag om skyltfönster och varje vecka byts en eller flera key areas i butiken (som är butikens kampanjområden). Det är mycket som skall hinnas med i loppet av dessa tretton veckor med tanke på att vi har tre stora avdelningar -dam, barn och underkläder, som ytterligare är indelade i flera mindre.
Därtill sköter jag förstås om skyltning och belysning i butiken, och annat praktiskt som kan tänkas dyka upp. En hel del planering krävs för att få allt att gå ihop!
Det är ett väldigt krävande arbete som många nog inte ens förstår att kräver så mycket tid som det gör! Men jag tycker det är grymt kul och trivs väldigt bra med mitt jobb.
Hoppas du fick en lite bättre insyn i min vardag:)



13.3.2011 - Läsarfråga

Anonym:
Du berättade tidigare om att du använder brun utan sol kräm/salva..Vartifrån ha du köpt dem? pris?och vad var märke?? Blir man snabbt lite brun av dem eller tar d par veckor??

Jag använder aldrig brun utan sol produkter eftersom jag tycker de luktar så illa och lätt blir fläckiga. Däremot kan jag nu som då använda tongivande bodylotions under vinterhalvåret. Då använde jag tidigare Dove Summer Glowe men har nu sist provat en lotion från Piz Buin. Dessa är vanliga bodylotions som gradvis bygger upp en svag färg (börjar synas redan efter 1-3 gånger) om man använder dem med jämna mellanrum. Tre gånger i veckan räcker fint tycker jag, men det beror ju på hur mörk färg man vill ha.
Dove lotionen finner man nog i vilken matbutik som helst och den från Piz Buin har jag köpt på Canny i Karis. Den kan jag tänka mig att man finner på parfym-/hudvårdsbutiker som även säljer solkrämer från Piz Buin.
Priserna minns jag inte helt, men Piz Buinen är den dyrare av dem och den kostar lite under 15 euro. Doven kan jag tänka mig ligga under 10-lappen.




12.3.2011 - Uh la la shoes

Har gått omkring med ett obotligt shoppingsug den senaste veckan. Det kliar i shoppingfingrarna och jag surfar runt på nätshoparna som en annan idiot. Antar att det är sån man blir när man inte har tillgång till mer än två handelsdugliga butiker omkring sig.
Anyway. Föll lite grann för de här heelsen från Nelly. Problemet är ju bara att alla färgerna är så sjuttons snygga, så det går inte att bestämma sig för vilken färg man vill ha.

P.S Dom har fri frakt just nu!
Stockholm Shoes EUR 61,50, Lundberg - NELLY.COM
Stockholm Shoes EUR 61,50, Lundberg - NELLY.COM Stockholm Shoes EUR 61,50, Lundberg - NELLY.COM




12.3.2011 - Tivoli

Hujedamej, vilken trötthet som drog över mig. Har kanske fått två månaders frisk luft-dos fylld och det är inte exakt vad jag är van vid.
Det blev en 65 minuters löptur imorse och som sagt tivoli nere på stan efter det.
Finns väl inte så mycket att säga om det, så jag bjuder på en liten bildbomb istället.














Nästa programpunkt -tupplur på soffan. Check!




12.3.2011 - Godmorgon världen!



Vaknade till det här vackra vädret idag. Skall snart ta mig ut på en springtur tillsammans med Elin och sedan blir det stadshäng. Tivoli är i stan! Här händer det grejer, serni :)

Later!




11.3.2011 - Home sweet home

Som jag gissa. Vi satt fast i trafikstockning i Oslo över 1h. Inte (endast) på grund av helgfirare som skulle ut ur stan dock, utan mestadels på grund av en kedjekrock på motorvägen. Men nu är jag hemma, och det är gött!
Hur har ni haft det då, har ni haft en fin vecka?






10.3.2011 - Tjenamors från Reenskaug Hotel



Vi har jobbat klart för dagen och jag tycker de 11 timmarna gick aaaalllt för fort. Hade kunnat stå på i minst ett par timmar till. Men vi har varit effektiva och ligger så bra an att vi slutar redan klockan tre imorgon. Hello rusningstrafik i Oslo säger vi och ler. Nämen, en lång helg blir ju helt fantastiskt. Så får vi alla vila upp oss ordentligt och börja om med nya pigga ögon på måndag.
Nu skall vi se vad vi hittar på för kvällsprogram. Lite mat i magen skulle ju kanske göra gott.

(Skall svara på era kommentarer imrogon kväll, dålig uppkoppling här så allt tar sån himla tid!)





9.3.2011 - Jamen hallå!

Det blev lite tyst här ett tag. Flyttade in i ett kollektiv (en loftslägenhet) igår med fem andra tjejer och hade ingen tillgång till internet. Det blev dock för tufft att dela ett bad på sex brudar (tyckte de, inte jag -jag är inte så kräsen) så idag har vi flyttat in på hotell istället.
Bliir tyvärr inte långvarig här ikväll. Har jobbat 11h, så jag känner mig lite sliten och vill gärna ha en god nattsömn innan en likadan dag imorgon! Så vi tar nya tag imorgon tycker jag. Okej?




7.3.2011 - Projektvecka

Ja, imorgon bitti drar jag iväg på projekt då alltså. Och vi vet ju vad det innebär vid det här laget... Magert med uppdatering.
Men datorn åker med i alla fall och så får vi hoppas på ett fungerande nät på hotellet!







7.3.2011 - Om att ta jobbet med sig hem

Har stressat som en tok på jobbet idag för att kunna lämna stället med gott samvete i nästan två veckor. Det lyckades inte.
Men nu får jag helt enkelt glömma den egna butiken för ett tag och koncentrera mig på projektet. Börjar med att organsiera bunten med papper som skall åka med och bekanta mig med planritningen för butiken.






7.3.2011 - Vinnar-Linda, se hit!

Du måste maila mig (linda.sjoblom@hotmail.com) dina uppgifter, annars lottar jag ditt smink kit vidare till någon annan!



6.3.2011 - Behöver en dag till

Den här dagen har gått så fort, så jag har inte riktigt hunnit få den där rastlösa känslan som jag brukar få. Det är ju den som får mig att längta tillbaka till jobbet, men nu när den inte kommit så känns det som om jag vill ha en ledig dag till den här helgen.
Styr kosan mot sängen nu istället, så känns det kanske lite enklare att stiga upp och jobba imorgon!


En bild från ett av dagens evenemang.




6.3.2011 - Shape that trunk

Rumpan var det ja. Ett av många kvinnors stora problemområden. Men ack så lätt att träna!
Det vi ofta glömmer är att rumpan jobbar väldigt ofta. När vi springer, cyklar, promenerar... You name it. Dessutom är rumpan aktiv under så gott som alla benövningar också (ex. utfall och vanliga knäböj). Det är bara det att dom här övningarna inte känns som värst just i rumpmusklerna då vi utför träningen och därför märker vi inte av att vi faktiskt tränar den.

Men här kommer ett par tips på effektiva rumpövningar som är lätta att göra hemma och som verkligen känns i rumpmusklerna.


Att tänka på:

- Märk att vikten på stödbenet ligger på hälen.
- Gör vanliga lyft med kort paus uppe.



Att tänka på:

- Märk även här lutningen på foten (på det aktiva benet).




6.3.2011 - Sportsöndag

Var nästan uppe med tuppen idag, vilket inte kanske var så konstigt i och med att jag gick och lade mig vid 23-tiden igår kväll. Trevligt lördagssällskap, inte sant!?
Men det står en massa aktiviteter på schemat den här söndagen, så en lång nattsömn var nödvändig. Vi började dagen med ett kort gympass där jag fokuserade på armar och rumpa (ett inlägg med tips på rumpövningar dyker upp här senare idag).
Nu har vi duschat och skall vidare på nästa aktivitet. Fotboll.
Därefter blir det 5 milen på TV och slutligen viktig handbollsmatch mellan Elverum och Haslum.
Bara sport som gäller den här söndagen!




5.3.2011 - Trött var ordet

Pjuh. Vilken utmattande dag. Sitter och pilkar i soffan fast klockan inte ens är nio.
Skrapade ihop 12km (66min 44sek) på löpbandet imorse och stack som sagt iväg på stadsrunda efter det. Och nu kom vi hem. Ja, nu har vi då inte shoppat i åtta timmar. Nej. Shoppade faktiskt inget alls idag. Det fina med att bo i en småstad, man sparar mycket pengar på shopping -shoppingen är värdelös! Men det blev fika, ett och annat kortspel, Ticket to Ride och lite häng hos vännerna efteråt.
Fin fin lördag med andra ord.




5.3.2011 - Nytt försök

Nu drar jag till gymmet och hoppas få in ett ordentligt morgonpass istället. Magen känns fortfarande orolig, men jag ger det ett försök. Sedan tänker jag göra stan!






4.3.2011 - Klockan tjugotre femtiotvå

Livet som en addict är hårt.






4.3.2011 - Magen gråter

Hade tänkt köra en 10-12km på löpbandet ikväll, men det får jag nog ta och glömma. Smällde i mig (endast!) chokladkaka till lunch idag på jobbet och nu är magen helt upp och ner. Haha! Dum som man är...
Riktig mat är på gång dock, så vi får hoppas magen blir glad igen efter det.
Vad gör ni ikväll?


Pastalåda(?) ligger i ugnen.




4.3.2011 - finfredag + dagens

Vilken kanonstart på helgen! Tog en fredagsfika med min fina vän, hennes dotter och mannen efter jobbet och ute har vi värsta fina vårvädret.
Inte ens ett skitigt hem kan dra ner mitt humör.


Isolde bjöd mannen på en svängom med cykeln.


Och jag intog posé position för att bjuda er på en dagens.



3.3.2011 - Vinnarna

Gooosh, vad segt det var att ladda upp ett youtube klipp. Men jag har nu dragit två vinnare i tävlingen av två smink kit. Säger grattis till Sofia och Linda!
Det var väldigt många Sofior och Lindor med och tävlade, så innan ni nu hoppar högt av tjusning skall ni gå och kolla er mail, vinnarna har fått mail!
Och ni som inte vann den här gången skall inte vara lessna, vi ordnar fler tävlingar!



Ber om ursäkt för mitt sjabbiga utseende också, kom precis hem från träningen :)




3.3.2011 - Tävlingen avslutad

Shit pomfrit alltså! Vad duktiga ni varit. Hela 76 stycken är med och tävlar, och jag skall strax dra två vinnare.
Stay tuned.




2.3.2011 - Nämen

Vad kul att ni är så många som är med och tävlar!
Medan ni har deltagit i utlottningen av två smink kit har jag varit och spelat handboll. Träningsmatch faktiskt. Får väl vara nöjd med dagens insats också, 100%-ig var jag med skotten mot mål (även om de inte var fler än typ 4st).
Fortsätt delta i inklägget nedan nu, så skall jag gå och ta igen min skönhetssömn. Imorgon bitti skall jag vara pigg för telefonmöte med regionschefen!




2.3.2011 - Tävling!

Jag lottar nu ut inte bara ett, utan två kit med make up produkter från Max Factor och Isadora. Det enda ni behöver göra är att nämna ert deltagande i kommentarsfältet till det här inlägget. Glöm inte att ange er mailadress, så jag kan maila er som vinner!
Ni kan vara med och tävla fram till imorgon kväll. Klockan 22.00 (finsk tid) drar jag två vinnare.

Kit 1


- Mineralpuder i färgen Sand från Max Factor
- Maskaran Masterpiece i svart från Max Factor
- Nagellack i färgen Sugar Rose från Isadora
- Läppstift i färgen Nougatine från Isadora
- Läppstift i färgen Summer Red från Isadora


Kit 2


-
Foundation i färgen Warm Almond från Max Factor
- Maskaran Masterpiece i svart från Max Factor
- Nagellack i färgen Petrol Posh från Isadora
- Läppstift i färgen Princess Rose från Isadora



Lycka till!



OBS! OBS! OBS! TÄVLINGEN ÄR AVSLUTAD!



2.3.2011 - Tjaba tjena hallå!

Sitter som bäst och går igenom en stor sminkhög från Max Factor som jag släpade med hem från jobbet idag. Tänkte plocka ihop ett kit som jag lottar ut här i bloggen senare. Så kika in lite senare och var med och tävla!






1.3.2011 - Oroväckande siffror




Det här var ju inge bra! Visst, fint att jag ligger trea på Pappers mest besökta bloggar. Men nu gäller ju det här de gamla bloggarna, innan Papper flyttade till Wordpress. Det betyder med andra ord att ni är oroväckande många som fortfarande går in på min gamla Papper-blogg.
Ni skall alltså läsa på lindasjoblom.papper.fi om ni vill läsa via Papper, ingen annan adress!




1.3.2011 - Mini sailor

Idag på jobbet har jag hållit till på småbarnsavdelningen. Har bland annat förnyat key arean där nyaste nytt allt som oftast presenteras. Den här gången är temat sailor. Och guuuuh vad snyggt det är! Skulle jag ha en liten knodd skulle han/hon gå klädd i marininspirerade kläder hela våren. Blått-vitt-rött randigt tillsammans med ett par beige chinos. Såå snyggt!
Här har vi några av plaggen jag arbetat med idag.


Bilder från Lindex.com




1.3.2011 - Första mars

Vad härligt det känns att skriva det! Första mars. Nu är de tyngsta vintermånaderna över och våren så gott som här. Bara för det skall jag bjuda på ett riktigt stort fejksmile.




Och ett par detaljer ur dagens stass...






RSS 2.0
Ladda ner en gratis bloggdesign på www.designadinblogg.se/gratisdesign - allt om bloggdesign!