25.8.2010 - En riktig doonare
Idag har jag lekt elektriker. Har försökt hjälpa pappa så gott det går eftersom han blev lite i blåsten med allt jobb nu när jag lurat med honom till Turkiet.
Kände mig som en riktig doonare när jag borrade i taket och satt och kopplade ihop strömledningar till belysningen i WC-skåpen. Gul-grön i mitten, blå mot blå, brun mot brun. Gul-grön i mitten, blå mot blå, brun mot brun. Så där har jag suttit och repeterat för mig själv för att inte koppla fel och till på köpet ha livet av nån när de slutligen lägger på strömmen.
Men det här ser väl helt proffsigt och korrekt ut?
Nu skall jag hoppa i duschen och tvätta bort allt damm och skräp som kliar innanför kläderna. Sedan sticker jag iväg till butiken och handlar lite mat för ikväll. Sallad och broilerlår står på menyn.
