det märkligaste

Igår kväll på jobbet stegade 4 unga män in på Oliver´s. Det kom fram att en av dem bodde i Sverige. Så jag frågade var i Svealandet han bodde. I Stockholm, svarade han. Eftersom jag inte har något boende inför praktiken där borta än, frågade jag på skoj om han kände någon som möjligtvis ville hyra ut ett rum åt mig.
Efter lite prat kom det fram att denne unge man är en man med Kontakter. Kontakter med stort K. Han var väldigt vänlig och pratade om att möjligtvis fixa mer än bara boende. Vi böt numror och lämnade det där.
Nu återstår att se ifall något av det här verkligen kommer att hända. Man skall inte hoppas på för mycket. Men skulle jag redan få boende fixat vore det ju underbart.
Där ser man hur mycket man kan vinna på att vara pratsam ibland.
Friskt vågat, hälften vunnet.

På tal om något helt annat. Ni kan inte förstå hur skönt det är att vara tillbaka på gymmet och få dra ordentliga träningspass efter 1 månad av slappande. Jag skall vara så duktig såå i augusti. Och den här gången menar jag det.

Kommentarer
Postat av: malin

helt rätt att vara social.

2007-08-02 @ 20:33:22

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback


En gratisdesign av:

jennyjanssons.com

Bilder i headern från weheartit.com


RSS 2.0
Ladda ner en gratis bloggdesign på www.designadinblogg.se/gratisdesign - allt om bloggdesign!